oyun,program paylaşım platformu
oyun,program paylaşım platformu


 
AnasayfaGaleriSSSAramaTakvimGiriş yapKayıt Olsitemap

Paylaş | 
 

 Kuran Nasıl Yazıldı?

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
xphayalet
Admın
Admın
avatar

Mesaj Sayısı : 4490
Kayıt tarihi : 31/08/10
Yaş : 42
Nerden : ankara

MesajKonu: Kuran Nasıl Yazıldı?   Cuma Eyl. 17, 2010 3:13 pm

Kuran Nasıl Yazıldı?İslam dininin kutsal kitabı olan Kuran'ın kelime kökünün üzerinde farklı görüşler vardır. Genel bir bakışla, "vahiylerin yazıyla tesbit edilmiş bütünü" anl***** geldiği kabul edilebilir. Ancak,bu anlam Kuran'ın kendi için geçerli değildir. Hz. Peygamber'e gökten indirilen kutsal kitapda.Kur'an'a en mutlak anlamıyla "el-Kitab",yani "Kitap"deyimi yakıştırılmıştır.

Kur'an islam dininin temel ilkelerini, Hz. Muhammed'e gönderilen (vahiy halinde gelen)tanrısal buyrukları insanlığa bildiren kitaptır. Müslümanların kutsal kitabı Kur'an Arapça ve bu dilin Kureyş lehçesiyledir. 114 süre, kutsal kitabın 114 zaman bölümünde inişini belirtir.

Kur'an, Hz. Muhammed kırk yaşına bastığında, Allah tarafından "Peygamberlik" gönderilince inmeğe başlamıştır. Kuran'da söyleyen,konuşan Tanrı'nın kendisidir.Dolayısıyla.Kuran "Kelamu'Allah",yani "Allah'ın Sözü" dür. Tanrı'nın buyruğudur. 144 sure,66 ayet'i kapsar (ihtiva eder).

Hz. Peygamber okuma yazma bilmediği için, vahiy halinde inen ayetler hafızasına işlenip kalırdı. Hz. Muhammed de bunları unutmaz,yıllarca sonra tek hecesi farketmeksizin aynını tekrarlardı. Müslümanlar bu ayetleri ezberlerler ,okuma yazmasını bilenler de yazılı haliyle tesbit ederlerdi. Zamanla vahyedilen (vahiy halinde inen) ayetler ezberlenirken,bunları ezberleyenler "hafız" diye tanımlanmışlardır. Aradan zaman geçtikçe bu hafızlardan bazıları savaşlarda şehit düştüler ,bazıları da ecelleriyle öldüler. Bu durumda ayetler'i ezbere bilenlerin sayısı azalmağa başlamıştı. Papirüslere, kemik ve tahtalara, pişirilmiş tuğlalara, deri üzerine yazılmış sureleri bir arada toplamayı ilk düşünen Halife Ebubekir oldu.Her sure kağıt, ya da kurutulup işlenmiş deri üzerine yazılmaya başlandı. Böylece Kuran'ın ilk olarak bütün halinde yazılı şekli ortaya çıktı ve buna "sayfalar" anl***** "suhuf adı verildi. Halife Ebubekir'in ölümünden sonraki Halife Ömer de aynı işi sürdürdü. Belirli bir süre.Kur'an nüshaları çok kişinin elinde suhuf'lar halinde kaldı. Ömer'den sonra halife olan Osman, Kur'an'ın tek kitap olarak düzenlenmesini emretti. Yazılı bütün nüshalar bir araya getirildi. İncelemeler sonucu, ortada sadece beş adet güvenilir nüsha olduğu anlaşıldı. Görevlendirilen özel bir kurul karşılaştırmaları, düzeltmeleri yaparak, her türlü kuşkudan uzak,kesin bir nüshayı meydana getirdi. Elde edilen nüsha hattatlar tarafından yazılarak çoğaltıldı. Doğruluğundan şüphe edilen öteki nüshaların hepsi ortadan kaldırıldı.

Kuran'ın böylece esas, temel bir nüsha halinde ortaya konulmasından sonra bazı güçlükler belirdi. Bunlar okumadaki lehçe farkından doğuyordu ama, zamanla gerekli düzeltmeler yapıldı.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://gulemben.purforum.com
 
Kuran Nasıl Yazıldı?
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
oyun,program paylaşım platformu :: Dini konuları :: Dini konuları :: Kur-an ı Kerim-
Buraya geçin: